کول پد

 

"فروشگاه ایران سپنتا"

فروش انواع کول پد لپ تاپ (پایه خنک کننده لپ تاپ)

 

کول پد چیست ؟

کول پد یا خنک کننده، یکی از لوازم جانبی لپ تاپ است که به خنک ماندن دستگاه شما کمک می‌کند. این کولرها درواقع صفحاتی هستند که در زیر لپ ‌تاپ قرار می‌گیرند و به دو روش فعال و غیرفعال باعث خنک شدن آن می‌‌شوند. هنگامی که لپ ‌تاپ شما بیش از اندازه گرم می‌شود و سیستم‌خنک‌کننده‌ی آن از پایین آوردن دمای دستگاه باز می‌ماند، کول پدها به داد لپ ‌تاپتان می‌رسند و اجزاء آن را از ذوب شدن نجات می‌دهند!

دلیل داغ شدن لپ تاپ چیست؟

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که با لپ ‌تاپ کارهای گرافیکی سنگین انجام می‌دهید، حتما متوجه بالا رفتن دمای لپ تاپ خود شده‌اید. این گرم شدن دستگاه به دلیل فعالیت بیش از حد پردازشگر لپ تاپ اتفاق می‌افتد، اما گاهی پیش می‌آید که بدون استفاده‌ی زیاد، لپ تاپ به شدت داغ می‌شود. داغ شدن لپ تاپ به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد که رایج‌ترین آن از کار افتادن سیستم خنک کننده‌ی داخلی لپ تاپ است. هنگامی که این سیستم از کار می‌افتد، عملا هیچ مانعی در مقابل گرم شدن وجود ندارد و کارکرد هرچه بیشتر CPU منجر به داغ‌تر شدن دستگاه شما می‌شود.
یکی دیگر از دلایل داغ شدن لپ تاپ، بسته شدن راه‌های عبور ومرور هوا در سیستم تهویه‌، توسط گرد و خاک است. در این حالت سیستم خنک‌کننده به درستی کار می‌کند اما به دلیل بسته شدن مسیر حرکت هوا، گرما در دستگاه محبوس می‌شود و می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به قطعات داخلی لپ تاپ شما وارد کند.
وجود برخی بدافزارها همچون بدافزارهای جاسوسی، بدافزارهای تبلیغاتی و ویروس‌ها در دستگاه شما، از دیگر دلایل داغ شدن لپ تاپ است. این بدافزارها در پس زمینه و دور از چشم شما فعالیت می‌کنند و کارکرد CPU دستگاهتان را افزایش می‌دهند. به این ترتیب منجر به بالا رفتن بیش از حد دمای دستگاه می‌شوند و به سخت‌افزارهای آن صدمه وارد می‌کنند.

این دستگاه چگونه به خنک کردن لپ تاپ کمک می‌کند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کول پدها بسته به نوعشان به دو روش باعث خنک شدن لپ تاپ شما می‌شوند:

 • فعال: این کولرها برای خنک نگه داشتن بدنه‌ی لپ تاپ شما و ایجاد جریان هوای اضافه از فن یا پنکه‌های کوچک استفاده می‌کنند. برخی از کول پدهای فعال گرما را از لپ تاپ بیرون می‌کشند و عملکردی مکشی شبیه به جاروبرقی دارند. برخی دیگر از انواع کولرهای فعال، برعکس عمل می‌کنند و با کمک فن‌ها جریان هوای خنک را به داخل دستگاه می‌دمند.
 • غیرفعال: این کولرها بدون استفاده از جریان برق کار می‌کنند. معمول‌ترین نوع کول پد غیرفعال، کولر رسانا یا کول پد مایع است. این صفحات خنک‌کننده‌ی غیرفعال با ماده‌ای پر شده‌اند که دمای اضافی لپ تاپ را به خود جذب می‌کند و مانع داغ شدن بیش از حد دستگاه می‌گردد. برخی دیگر از انواع کولرهای غیرفعال، صفحاتی هستند که با بالا بردن لپ تاپ از سطح زمین، منجر به بهبود کارکرد سیستم تهویه‌ی داخلی لپ تاپ می‌شوند.
 • چرا باید از کول پد استفاده کنیم؟

  تمامی لپ تاپ‌ها دارای سیستم خنک‌کننده‌ی داخلی هستند که به نظر می‌رسد آن‌‌ها را از خنک‌کننده‌های جانبی بی‌نیاز کرده است. اما حقیقت این است که این روزها لپ‌ تاپ‌ها با پردازشگرهای قدرتمندتر و ظاهری ظریف‌تر به بازار عرضه می‌شوند و طراحان این تکنولوژی سعی دارند قدرتمندترین و پرسرعت‌ترین سخت‌افزارها را در کوچک‌ترین و قابل حمل‌ترین بدنه‌ها جای دهند. قدرت بالاتر CPU منجر به داغ شدن بیشتر و سریع‌تر لپ تاپ می‌شود و ظریف‌تر شدن بدنه‌ی لپ‌ تاپ به معنای کاهش قدرت سیستم خنک‌کننده‌ی داخلی دستگاه است. به همین خاطر استفاده از کول پد در کنار سیستم خنک‌کننده‌ی لپ تاپ برای هر شخصی به‌خصوص شما که پروژه‌های سنگین و مهم دارید، ضروری است. این تجهیزات با افزایش جریان هوا به کارکرد هرچه بهتر سیستم تهویه‌ی لپ تاپ شما کمک می‌کنند و باعث می‌شوند عمر دستگاه شما افزایش پیدا کند. پس اگر می‌خواهید از لپ تاپ خود محافظت کنید و زمان بیشتری از آن استفاده نمایید، استفاده از خنک کننده‌های لپ تاپ را از قلم نیندازید.

  انواع خنک کننده‌های لپ تاپ

  همانطور که قبلا گفتیم، کول پدها یا به وسیله‌ی فن لپ تاپ را خنک می‌کنند یا به روش‌های مکانیکی این کار را انجام می‌دهند. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که کولرهای لپ تاپ در دوسته‌ی زیر قرار می‌گیرند:

   • دارای فن: کولرهای دارای فن جزو رایج‌ترین انواع کول پد لپ تاپ اند. عموما این نوع از خنک‌کننده‌ها، دارای یک تا شش فن کوچک هستند و از طریق USB به لپ تاپ متصل می‌شوند. این فن‌ها به‌طور همزمان شروع به گردش می‌کنند تا حداکثر جریان هوا را برای لپ تاپ شما به وجود بیاورند. فن‌ها در این نمونه از کولرها به‌صورت دمنده یا مکشی فعالیت می‌کنند.
   • بدون فن: کول پدهای بدون فن، برای خنک کردن لپ تاپ از روش‌های مکانیکی کمک می‌گیرند. استفاده از محلول نمکی یا طراحی‌های خاص برای به حداکثر رساندن کارایی سیستم تهویه‌ی لپ تاپ از روش‌هایی هستند که کولرهای بدون فن برای خنک کردن کامپیوتر از آن استفاده می‌کنند. خنک کننده‌های رسانا که حاوی محلول نمکی هستند، با استفاده از این ترکیب گرمای دستگاه را جذب می‌کنند. محلول نمکی با کمک اختلاف دمای به وجود آمده، در لوله‌های مخصوص به گردش در می‌آید و دمای جذب شده را از دست می‌دهد. این نوع از پدها برای استفاده در بازه‌ی زمانی ۶ تا ۸ ساعته مناسب هستند و استفاده بیشتر کارایی آن را پایین می‌آورد. البته ما استفاده از این کولرها را برای لپ تاپ‌هایی که فن خنک‌کننده‌ی آن‌ها در قسمت زیرین دستگاه قرار دارد، توصیه نمی‌کنیم. چرا که مسیر حرکت هوا را مسدود می‌کنند و باعث خرابی لپ تاپ شما می‌شوند. پس موقع خرید پد خنک‌کننده حتما به این موضوع دقت کنید. پدهای رسانا معمولا از مواد مقاوم به گرما ساخته می‌شوند و به دلیل نداشتن فن هیچ صدایی تولید نمی‌کنند با این حال آن دسته از خنک کننده‌هایی که دارای فن هستند کول پد قوی تری به حساب می‌آیند.
   • ویژگی های یک کول پد خوب

    از آنجا که کول پدها با هدف خنک‌سازی لپ تاپ‌ها تولید می‌شوند، می‌توانیم بگوییم که مهم‌ترین ویژگی‌ یک کول پد خوب قدرت خنک‌کنندگی بالای آن است. پدهای خنک‌کننده‌ی خوب دمای لپ تاپ را به سرعت و با قدرت هرچه تمام‌تر کاهش می‌دهند. پس می‌توانید حدس بزنید که پدهای خنک‌کننده‌‌ای که دارای چندین فن هستند، نسبت به سایر کول پدها بهترند و می‌توانند جریان هوای بهتری را برای لپ تاپتان فراهم کنند. اگر نگاهی به برترین پدهای خنک‌کننده‌ی دنیا بیندازید، متوجه خواهید شد که برترین خنک کننده‌ها دارای قدرت چرخش فن ۱۰۰۰ دور در دقیقه هستند.
    برترین پدهای خنک‌کننده‌ی لپ تاپ قطری در حدود ۹۰ تا ۱۱۰ میلی‌متر دارند، پس ویژگی بعدی یک کولر لپ تاپ خوب ظرافت و طراحی ارگونومیک آن است که اجازه‌ی حمل و نقل آسان و استفاده‌ی راحت‌تر را برای کاربر فراهم می‌آورد.
    در بسیاری از پدهای کولر لپ تاپ که طراحی ضعیفی دارند، پورت USB نیرویی بیش از حد نیاز دریافت می‌کند که همین عامل باعث گرمایش بیشتر دستگاه می‌شود. پس استاندارد بودن مدار به کار رفته در این پدها ویژگی دیگری است که هر کول پد خوب باید از آن بهره‌مند باشد.

    مزایا و معایب استفاده از این دستگاه

    کول پدها ابزارهایی بسیار مفید هستند، با این حال عاری از ایراد نیستند. از آنجا که آشنایی با مزایا و معایب هر وسیله‌‌ای کمک شایانی به انتخاب و استفاده‌ی هرچه بهتر آن می‌کند، در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب این وسیله‌ی جانبی کارآمد را برای شما نام می‌بریم:

    فواید کول پد :

    • دمای لپ تاپ را پایین می‌آورد: وظیفه‌ی اصلی این ابزارها پایین نگه داشتن دمای لپ تاپ است. با این کار عمر لپ تاپ افزایش پیدا می‌کند و عملکرد آن بهبود می‌یابد. بررسی‌ها نشان داده‌اند لپ تاپ‌هایی که از کول پد استفاده می‌کنند در حین اجرای برنامه‌های سنگین ۵ درجه خنک‌تر از لپ‌ تاپ‌های عادی هستند.
    • سطح صاف و محکم‌تری برای کار فراهم می‌کند: پدهای خنک‌کننده به نحوی طراحی می‌شوند که لپ تاپ به خوبی روی آن‌ها ثابت بماند. بنابراین برای افرادی که می‌خواهند در هر حالتی با لپ تاپ کار کنند، سطحی صاف و محکم فراهم می‌آورد. این مزیت خنک کننده‌ها برای گیمرها جزو مزایای اساسی به شمار می‌آید چرا که به آن‌‌ها اجازه می دهد در هر وضعیتی به راحتی بازی کنند.
    • طراحی ساده و کاربرمحور: پدهای خنک‌کننده طراحی بسیار ساده‌ای دارند. این ابزارها اصلا پیچیده نیستند و هر کسی می‌تواند به راحتی و بدون دانش خاصی از آن‌ها استفاده کند. شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که ” چگونه از کول پد استفاده کنیم ؟ “ پاسخ بسیار سادست! فقط کافیست USB آن‌را به یکی از پورت‌های USB لپ تاپتان متصل کنید و کول پد را زیر لپ تاپ خود قرار دهید؛ به همین سادگی!

    معایب:

    • ممکن است هوای گرم به سمت دستگاه روانه کند: در برخی از طراحی‌های سطحی و ضعیف‌تر کول پد، ممکن است که هوای گرم دریافتی از لپ تاپ به بیرون پخش شود، همین موضوع باعث گرم شدن اطراف لپ تاپ و عاملی برای افزایش دمای آن است.
    • تامین برق کول پدها به چه صورت انجام می شود؟

     تقریبا بیشتر کول پدها نیروی مورد نیاز خود را از طریق پورت USB و اتصال به لپ تاپ تامین می‌کنند. در این حالت انرژی از لپ تاپ به درگاه USB منتقل می‌شود و سپس از طریق آن تبدیل و به مدار موجود در پد انتقال پیدا می‌کند. به این ترتیب فن‌ها نیروی لازم برای فعالیت را به دست می‌آورند. البته در بسیاری از مدل‌ها قابلیت استفاده از آداپتور و اتصال به برق شهری هم وجود دارد. برخی از مدل‌ها هم نیازی به نیروی برق ندارند و به‌صورت مکانیکی کار می‌کنند.

     راهنمای خرید کول پد لپ تاپ

     در هنگام خرید خنک کننده لپ تاپ باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید تا پد مناسب‌تری را برای خودتان انتخاب کنید:

     • ظرفیت خنک‌کنندگی: درحین خرید حتما باید دقت کنید که پد موردنظر شما چند فن دارد و قدرت چرخش فن‌ها چند دور در دقیقه است؟ این موضوعات ظرفیت خنک‌کنندگی پد را نشان می‌دهند. پدی بهتر است که ظرفیت بیشتری برای خنک کردن لپ تاپ داشته باشد.
     • سرعت فن قابل‌تنظیم: برخی از فن‌ها دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند. به این ترتیب شما می‌توانید سرعت گردش آن‌ها را متناسب با فعالیتتان تنظیم کنید. این موضوع تا حدودی از سروصدای فن می‌کاهد.
     • منبع تغذیه: دقت کنید که پد خنک‌کننده‌ی شما با USB کار می‌کند یا نیاز به آداپتور دارد.
     • میزان سروصدا: با این که بیشتر پدهای خنک‌کننده بسیار کم صدا هستند، اما توجه به میزان سروصدا یکی از مهم‌ترین فاکتورها در حین خرید است.
     • موقعیت قابل‌تنظیم: برخی از کول پدها به نحوی طراحی شده‌اند که می‌توان موقعیت آن‌‌‌ها را تنظیم کرد، داشتن این قابلیت کمک می‌کند راحت‌تر با آن کار کنید.
     • اندازه: مطمئن شوید که سایز کول پد با لپ‌تاپ شما هماهنگی دارد.
   • کول پد تسکو (Tsco)
   • کول پد Xline
   • هویت (Havit)
   • هترون (Hatron)
   • دیپ کول (Deepcool)
   • ترمالتیک (Thermaltic)
   • نت فورس (NetForce)
   • کولرمستر (Coolermaster)

   

 

آمار بازدیدکنندگان سایت

2465778
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
618
386
2221
2460752
7686
10739
2465778

آی‌پی شما: 3.81.172.77
امروز: پ، 30 دی 1400 - ساعت: 11:10:31